Z wycieczką w Łańcucie

W dniu 6 października zorganizowana została wycieczka do Łańcuta i Markowej. W wyjeździe wzięli...

Wycieczka do Ojcowa

W dniu 28 września jak co roku mniej więcej o tej porze zorganizowana została wycieczka uczniów...

Apel Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej

Dzieci mogą być w posiadaniu substancji niebezpiecznych dla zdrowia. Komenda Powiatowa Pol...

 • Dzień Edukacji Narodowej

  środa, 18 października 2017 13:51
 • VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  środa, 18 października 2017 13:48
 • Święto Patrona - Kardynała Stefana Wyszyńskiego

  środa, 18 października 2017 13:45
 • Z wycieczką w Łańcucie

  środa, 18 października 2017 12:34
 • Wycieczka do Ojcowa

  środa, 18 października 2017 12:21
 • Apel Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej

  piątek, 22 września 2017 06:20

Nasz adres:
GIMNAZJUM W RADWANIE
33-202 Smęgorzów
woj. małopolskie
tel. 14 643-17-01
14 643-17-01

e-mail:

gimnazjum.radwan@gmail.com

gimnazjum_radwan@poczta.onet.pl

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia

palenie_na_nie

Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony co rok w trzeci czwartek listopada, to  dzień,  w  którym  szczególną  uwagę  powinno  zwracać  się  na  szkodliwość  wyrobów tytoniowych. Nadmienić trzeba, że palenie papierosów ma związek z co drugim zgonem w Polsce, ponadto ma bardzo duży udział w powodowaniu chorób nowotworowych. Papieros składa  się  z  czterech  tysięcy  substancji  chemicznych  z  czego  40  ma  działanie  silnie rakotwórcze.  Przyczyniają  się  one  do  wystąpienia  nowotworów  złośliwych  płuc,  jamy ustnej, wargi, krtani, przełyku, nerki, pęcherza moczowego oraz wielu innych chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze itp. Te, oraz inne – bardziej szczegółowe informacje – zostały zaprezentowane uczniom naszej szkoły przez szkolnego koordynatora ds. realizacji zaleceń  Europejskiego  Kodeksu Walki  z  Rakiem  mgr  Pawła  Dudę  w  trakcie  prelekcji przygotowanej  w  związku  ze  Światowym  Dniem  Rzucania  Palenia.  Uczniowie  zostali zapoznani ze szkodliwym działaniem dymu tytoniowego na organizm zarówno palacza jak i osoby przebywające w jego otoczeniu, przedstawiono statystyki ukazujące w jakim stopniu wyroby  tytoniowe  przyczyniają  się  do  zgonów  oraz  zachorowań  na  różne  choroby  – posłużono się w tym celu wcześniej przygotowaną prezentacją. Uczniowie zapoznali się również z materiałem filmowym, którego przesłaniem było zniechęcić młodzież do palenia. Jak  się  okazało  zaciekawienie  tematem  było  spore,  padły  pytania    zarówno  o papierosy  jak  i  kwestię  e-papierosów,  które  w  Polsce  ostatnio  stały  się  szczególnie popularne wśród młodzieży gimnazjalnej. Uczniowie mogli dowiedzieć się, że nie muszą one być wcale zdrowsze od tradycyjnego papierosa, gdyż w ich składzie mieści się 14 substancji,  które  przyczyniają  się  do  rozwoju  chorób  nowotworowych.  Poniżej  można zapoznać się z zaprezentowanymi materiałami:

 

FullSizeRender_1

 

Więcej…

 

Święto Odzyskania Niepodległości

10 listopada uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły spotykali się na apelu z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Była to  uroczystość poświęcona ojczyźnie i wolności. 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa.

Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy...

Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie.
Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogiem sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zginęło z map Europy na ponad 120 lat.

Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i śmierć widział braci. Wolność - zwykle krzyżami się mierzy. Bohater narodowy polski walczył o wolność naszą i waszą, moją i twoją.
Prześladowani Polacy, na tułaczkę skazani nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa, jeżeli rodzina dzieci swoje nauczy jak być Polakami.


I przyszedł taki czas - dopiero na początku XX wieku. Czas, który do historii przeszedł pod nazwą I wojny światowej. Skłócone państwa zaborcze walczyły ze sobą... Walki między zaborcami dawały nam szansę na odzyskanie niepodległości. 11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa. Powstała sytuacja niezwykła, wszyscy trzej zaborcy przegrali wojnę, nie byli już w stanie przeszkodzić w odrodzeniu państwa polskiego.

Uczniowie II klasy pod opieką p. Agnieszki Kogut zaprezentowali przedstawienie  pt. „Gdzie dwóch się bije – czyli o tym, jak Polska odzyskała niepodległość”.

 

DSC_0156

 

Więcej…

 

Wyjazd na lodowisko

Co roku w okresie jesienno-zimowym w naszej szkole organizowane są wyjazdy na lodowisko. Pierwszy taki tegoroczny wyjazd odbył się w piątek 6 listopada. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję udać się na kryte lodowisko Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dębicy przy ulicy Sportowej 28, na którym na co dzień swoje mecze w I Lidze Hokeja na Lodzie rozgrywa zespół UKH Dębica. Nasi podopieczni przez prawie 2 godziny mieli możliwość w komfortowych warunkach doskonalić umiejętność jazdy na łyżwach, niektórzy stawiali dopiero pierwsze kroki w tym kierunku, lecz z powodzeniem - gdyż pod koniec zajęć już wszyscy byli w stanie poruszać się na lodzie samodzielnie. Organizacji wyjazdu podjął się nauczyciel języka angielskiego mgr Paweł Duda.

 

WP_20151106_19_46_14_Pro

Więcej…

 

Podsumowanie Współzawodnictwa

Dnia 22.10.2015r., w Domu Kultury w Szczucinie, odbyło się Podsumowanie Współzawodnictwa  Kulturalnego Przedszkoli, Szkół Podstawowych i Gimnazjów Gminy Szczucin, za rok szkolny 2014/2015, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Szczucin Andrzeja Gorzkowicza, a także zainaugurowano rok kulturalno – oświatowy.

radwan2015

Współzawodnictwo  Kulturalne, to jedna z form edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży organizowanych przez Centrum. W roku 2014/15, dzieci i młodzież uczestniczyła w 12 konkursach m.in.: "Ubieramy choinkę" - Bożonarodzeniowy konkurs na ozdobę choinkową i stroik świąteczny, "Na świąteczną nutę" - konkurs kolęd i pastorałek, "Nasza zima zła" - konkurs plastyczny, "Strażacki trud" - konkurs plastyczny, "Recytujemy utwory Wieszcza Narodowego" - konkurs recytatorski w 160. Rocznicę Śmierci Adama Mickiewicza, "Wielkanocne zwyczaje" - konkurs na pisankę ludową i plastykę obrzędową, "Wiosenne spotkania taneczne" - konkurs taneczny dla przedszkoli, "Tanecznym krokiem budzimy wiosnę" - konkurs tańca współczesnego, "Muzyczna kraina przedszkolaka" - konkurs piosenki dziecięcej, "Smaki życia codziennego" - konkurs fotograficzny,  "Wszystko gra" - przegląd zespołów teatralnych w 210. Rocznicę Urodzin H.CH. Andersena, III Festiwal Muzyczny im. Marianny Gawlik.

Wyniki zmagań kulturalnych ogłosiła z-ca dyrektora Marta Marchwicka, a nagrody i dyplomy wręczali Sekretarz Kazimierz Tęczar i dyrektor Janusz Ryś. Gimnazjum w Radwanie zdobyło II miejsce we współzawodnictwie oraz nagrodę pieniężną ufundowana przed Burmistrza Miasta i Gminy Szczucin.

 

EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM – PAŹDZIERNIK

W ramach realizacji zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem na miesiąc październik 2015 r, którego hasłem było „Nie bądź niewolnikiem jedzenia, wybierz zdrowie” w naszej szkole postanowiono zorganizować Dzień Zdrowej Kanapki.

 

WP_20151030_09_21_18_Pro

Więcej…

 

MAŁOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

j.ang_1

15 października 2015 r. odbył się pierwszy, szkolny etap Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego. Wzięło w nim udział ośmioro uczniów naszej szkoły. Test składał się z pięciu zadań zamkniętych oraz trzech otwartych. Szansę kwalifikacji do etapu rejonowego mają uczniowie którzy uzyskali co najmniej 60% możliwych do zdobycia punktów. Wyniki uczniów Gimnazjum w Radwanie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia prezentują się następująco:

 

Więcej…

 

EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM – WRZESIEŃ

images

W ramach realizacji zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem na miesiąc wrzesień 2015 r, którego hasłem było „Bądź wolny od nałogów – unikaj alkoholu” w naszym gimnazjum przeprowadzono prelekcję na temat szkodliwości alkoholu na zdrowie człowieka. Wykład poprowadził szkolny koordynator ds. realizacji zaleceń EKWzR – mgr Paweł Duda.

WP_20151027_11_21_56_Pro

 

Więcej…

 

Dzień Nauczyciela i ślubowanie pierwszoklasistów

IMG_1064-001

W Karcie Nauczyciela z 1982r. zapisano, że dzień 14 października każdego roku w rocznice utworzenia Komisji Edukacji Narodowej obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej, uznany za święto wszystkich pracowników oświaty. Potocznie nazywany Dniem Nauczyciela. Z tej okazji pani dyrektor Bogusława Wajda złożyła serdeczne życzenia dla nauczycieli oraz pracowników szkoły.

Jak co roku pierwszoklasiści składali Ślubowanie w szkole. Stanęli przed nie lada wyzwaniem. Od tej pory muszą zapomnieć o dotychczasowych nawykach i przyzwyczajeniach wyniesionych ze szkoły podstawowej, z tym dniem stali się pełnoprawnymi gimnazjalistami od których wymaga się wiele samodzielności i pracy nad sobą.

 

 

Więcej…

 

WOJEWÓDZKIE ZAWODY W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

WP_20151007_14_47_27_Pro

 

7 października 2015 roku na terenie lotniska w Nowym Targu odbyły się wojewódzkie zawody w biegach przełajowych. Gimnazjum w Radwanie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia reprezentowane było przez dwóch uczniów, którzy kwalifikację uzyskali w trakcie eliminacji na szczeblu powiatowym (każdy z 23 powiatów województwa Małopolskiego mógł zgłosić po 6 uczestników wyłonionych drogą eliminacji). Bartłomiej Guzik i Tomasz Wąż wystartowali w finale wojewódzkiego biegu na 1500 metrów w kategorii uczniów klas I zajmując odpowiednio 133 oraz 114 miejsce.

Więcej…

 

Święto Patrona- rocznica nadania imienia szkole

DSC_0014

„Czy ideały Prymasa Stefana Wyszyńskiego mogą pomóc młodzieży budować świat wartości?” takie hasło młodzież gimnazjalna w Radwanie wybrała jako cel swojego projektu gimnazjalnego. Rocznica nadania szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, była idealnym dniem na przedstawienie przez młodzież podsumowania swojego projektu i zaprezentowania go przed rodzicami, gronem nauczycielskim oraz zaproszonymi gośćmi.

 

Więcej…

 

WIZYTA POLICJANTA

 

 

DSC_5510-001

 

W dniu 24 września br. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem policji, który przeprowadził pogadankę dla młodzieży na temat cyberprzemocy, uzależnień od alkoholu, nikotyny, narkotyków hazardu i innych. W dobie XXI wieku wyróżnia się nietypowe nałogi, uzależniania, od gier komputerowych, od telefonów komórkowych, od zakupów. Coraz częściej można usłyszeć o zjawisku uzależnienia od Internetu. Osoby te spędzają czas na takich forach rozrywki jak: chaty, gry on- line, grupy dyskusyjny i portale społecznościowe. Następnie pan Policjant omówił problem kiedy nieletni odpowiadają za przestępstwa oraz regulacje prawne z tym związane. Młodzież zadawała pytania, na które pan Policjant udzielał odpowiedzi.

Więcej…

 
Joomla extensions by Siteground Hosting